بهترین مکمل برای بدنسازی کدام است؟

به گزارش پرشین اسکین به نقل از فیتامین؛ ورزشکاران، پیوسته به دنبال مکمل‌هایی هستند که با مصرف آنها بتوانند عضله‌‍‌سازی داشته باشند و در کنار افزایش انرژی، به کاهش وزن نیز دست پیدا کنند. در ادامه چند نمونه از بهترین مکمل‌های ورزشی معرفی خواهد شد تا با مصرف آنها بهترین عملکرد ورزشی را داشته باشید.

پروتئین

پروتئین، مهم‌ترین ماده غذایی است که برای بهتر شدن عملکرد ورزشی به آن نیاز دارید؛ اگر به طور مرتب ورزش انجام می‌دهید، باید پروتئین بیشتری دریافت کنید.

پروتئین وی

مکمل وی محتوی ۲۰ درصد از پروتئین شیر است؛ این پروتئین دارای تمام آمینواسیدهای ضروری و به‌خصوص غنی از آمینو اسیدهای ضروری، بی سی دابل ای و لوسینریال سیستئین می‌باشد.

سرعت هضم

به دلیل حل شدن پروتئین در آب، در پی اچ پایین سرعت جذب آن بالا است.

زمان و دوز مصرفی

۱۰ تا ۳۰ گرم و حداقل ۳۰ دقیقه قبل از تمرین

۱۰-۳۰ گرم دقیقا بعد از تمرین

مصرف ایده‌آل

پروتئین وی، مکملی غنی از بی سی دابل ای، با جذب بالا باعث افزایش حجم توده عضلانی خالص می‌شود؛ پروتئین وی برای قبل و بعد از تمرین ایده‌آل است. منابع غنی از لوسین، محرک آنابولیک خوبی هستند و کالری کمتری دارند، بنابراین برای افرادی که در دوره رژیم هستند مناسب‌تر است.

منابع غنی از سیستئین تولید گلوتاتیون را افزایش می‌دهد و خاصیت آنتی‌اکسیدان دارد؛ همچنین یک سیستم ایمنی سالم را به همراه دارد و جلوی گرسنگی را می‌گیرد و در کاهش وزن موثر است.

پروتئین کازئین

پروتئین دیر جذب

پروتئین کازئین در شیر گاو یافت می‌شود؛ این مکمل حاوی تمام آمینواسیدهای ضروری و به‌خصوص غنی از تیروزین و پرولین است.

سرعت هضم

به دلیل تشکیل توده مولکولی در پی اچ پایین معده، سرعت جذب آن پایین است.

زمان و دوز مصرفی

این پروتئین را به  ۱۰ تا ۳۰ گرم یک ساعت بعد از تمرین مصرف کنید.

مصرف ایده‌آل

به دلیل تاثیرات آنابولیک طولانی‌مدت، برای زمان‌هایی که جذب پیوسته پروتئین امکان‌پذیر نیست یا وعده‌ای حذف می‌شود مناسب است؛ آزاد شدن آمینو اسید باعث می‌شود مصرف آن قبل از خواب عالی باشد. کازئین یک پروتئین طولانی‌مدت و جایگزین غذایی عالی است، بنابراین اگر یک یا دو وعده در روز غذا می‌خورید مصرف این مکمل پروتئینی کاربرد بسیاری دارد.

پروتئین سفیده تخم‌مرغ

پروتئین باکیفیت، فاقد لبنبات

سفیده تخم‌مرغ دارای بیش از ۴۰ پروتئین و بیشتر آلبومن است؛ زرده تخم‌مرغ نیز پروتئین دارد، اما پودر تخم‌مرغ کامل به اندازه پودر سفیده تخم‌مرغ موجود نیست؛ هر دوی اینها حاوی تمام آمینواسیدهای ضروری است.

سرعت جذب

متوسط تا سریع: به دلیل افزایش آمینو اسیدهای ضروری در پالاسما، سرعت آن از وی پروتئین کمتر است و بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه هضم آن طول می‌کشد.

زمان و دوز مصرف

۱۰ تا ۳۰ گرم ۴۵ دقیقه قبل از تمرین استفاده کنید.

بعد از تمرین فورا ۱۰ تا ۳۰ گرم مصرف شود.

مصرف ایده‌آل

این پروتئین برای کسانی که به لاکتوز و پروتئین شیر یا سویا آلرژی دارند، بهترین انتخاب است؛ پروتئین سفیده تخم‌مرغ بسیاری از مزایای وی را دارد، بنابراین می‌تواند جایگزین خوبی باشد، همچنین اگر نمی‌توانید تخم‌مرغ آماده کنید یا طعم کل تخم‌مرغ را دوست ندارید، این گزینه عالی است.

پروتئین سویا

منبع گیاهی پروتئین

پروتئین سویا حاویِ تمام آمینو اسیدهای ضروری و دوبرابر آرژنین و گلوتامین شیر است.

سرعت جذب

متوسط – بین وی و کازئین

زمان و دوز مصرف

  • ۱۰ تا ۳۰ گرم حداقل ۴۵ دقیقه قبل از تمرین استفاده کنید.
  • ۱۰ تا ۳۰ گرم فورا بعد از تمرین استفاده شود.

مصرف ایده‌آل

سویا باکیفیت‌ترین منبع پروتئینی با منشا گیاهی است، بنابراین برای گیاهخواران کاربرد دارد؛ براساس برخی از پژوهش‌ها، سویا تاثیر مثبتی بر روی سلامت قلبی-عروقی و استخوان‌ها دارد.

آرژنین بالا تولید نیتریک اسید و سلامت وریدی را افزایش می‌دهد، گلوتامین بالا موجب سیستم ایمنی قوی‌تری می‌شود؛ این پروتئین جایگزین خوبی برای کسانی است که به پروتئین‌های شیر و تخم‌مرغ حساسیت دارند.

آمینو اسیدها

آمینو اسیدها برای بدنسازان و کسانی‌که تمرینات قدرتی انجام می‌دهند اهمیت بسیاری دارد، زیرا از سنتز پروتئین و عضله‌سازی حمایت می‌کنند. فرم‌های آمینو اسید آزادِ زیادی وجود دارد که می‌توانند به تنهایی یا به همراه آمینو اسیدهای دیگر استفاده شوند.

بی سی ای ای/ لوسین

کاهش سوزش عضلات

آمینو اسیدهای شاخه‌دار (بی سی ای ای)، لوسین، ایزولوسین و والین آمینواسیدهای بی‌همتایی هستند، زیرا مستقیما به عنوان انرژی در زمان تمرین توسط عضله مصرف می‌شوند؛ بنابراین به سرعت تخلیه شده و لوسین، عملکردی بیشتر مشابه هورمون خواهد داشت، زیرا مستقیما سنتز پروتئین عضلات را فعال می‌کند.

نکاتی که همیشه باید  به یاد داشته باشید

راز دستیابی به تناسب اندام، در انجام منظم ورزش (انتخاب برنامه ورزشی مناسب)، پیروی از (برنامه رژیمیِ متعادل و اصولی) و پرهیز از بی‌تحرکی نهفته است.

منبع: مکمل چربی سوزی